Svět je hezčí, když si lidé pomáhají

Laskavec oslavil 7 let!

21. února 2023 tomu bylo přesně 7 let, co jsme ocenili historicky prvního Laskavce.

Ocenění v roce 2016 získal učitel matematiky a fyziky Jindřich Hašek, který se žákům věnuje nad rámec svých pracovních povinností a svou práci bere jako poslání.

Nyní uzavíráme již 5. sérii projektu a letos tak bude oceněných Laskavců celkem 60.

Každý Laskavec získává 6 na 6 korun jako odměnu za své nezištné skutky.

Nominovat Laskavce můžete i VY!

Naše laskavé projekty

LASKAVEC  2023

Richard Gazda

Usiluje o to, aby darovat bylo normální

Celý život podnikal a věnoval peníze na různé dobročinné účely. V jeden okamžik ale pochopil, že chce do pomoci potřebným investovat energii, čas i vlastní invenci. Návštěva takzvaných charity shopů v Anglii Richarda Gazdu inspirovala
k tomu, aby v roce 2012 založil vlastní projekt - prospěšný second hand Moment. Dnes je jich v Ostravě a Praze celkem šest a budou se otevírat další pobočky.

Motto prospěšných second hand Moment zní: Protřiď, daruj, nakup a podpoř. A přesně tak celý jejich princip funguje - kdokoliv může darovat oblečení, obuv, věci do domácnosti a podobně. Zboží se důkladně prohlédne, vyčistí a putuje do jednoho z prodejních secondhandů, kde získává šanci na nový život.

Výtěžek z prodeje oblečení putuje na podporu šesti českých neziskových organizací, kterým Moment dosud přerozdělil před 8 milionů korun. Jsou jimi Safe Elephants, Společnost pro ranou péči Ostrava, CCBC, Mobilní hospic Ondrášek či Kola pro Afriku a Denní stacionář Žebřík, které Richard spoluzaložil. "Kdybych se zasnil a měl si něco přát, chtěl bych, abychom spolu na světě dokázali fungovat spravedlivěji, uměli přerozdělovat zdroje a aby se lidství mohlo kultivovat," říká.

 Přehrát video  Více o Laskavci ▸

Proč je laskavost tak důležitá?

Meik Wiking

„Laskavost je investice do spokojenosti,“ říká ředitel Institutu na výzkum štěstí v Dánsku a autor bestsellerů Hygge a Lykke. Podívejte se na jeho přednášku o šťastném způsobu života a inspirujte se i vy!

Další videa

Laskavost je nakažlivá


Proto jsme všude tam, kde se k laskavosti vybízí. Mějte přehled o událostech, kde je laskavost hlavním tématem. Inspirovat se můžete právě tady.

Laskavé události ▸

Ocenění Laskavci

Lucie Svobodová

Lucie Svobodová

Pomáhá nedonošeným miminkům a jejich rodičům

Jana Vařechová Holoubková

Jana Vařechová Holoubková

Pěstuje květiny a vztahy

Tomáš Förchtgott

Tomáš Förchtgott

Zachraňuje životy koní

Monika Benešová

Monika Benešová

Šíří radost a dobrou náladu

David Tišer

David Tišer

Propojuje lidi uměním

Zuzana Vránová

Zuzana Vránová

Věří, že všichni jsme sousedé