LASKAVEC  2021

Tomáš Blaha

Oživuje starý klášter a do přírody vrací původní odrůdy ovoce

Sad i zahrady kláštera Porta coeli bývaly ještě před časem zarostlé divokými šípky a akáty. Zdejší rodák Tomáš Blaha se však rozhodl vrátit z toulek Evropou a vzít osud tohoto neobyčejného místa do vlastních rukou a proměnit ho k nepoznání. Šetrnou a udržitelnou cestou tady vytváří svět, v jakém chce žít.

S partou přátel a dobrovolníků od roku 2018 prostředí kláštera zvelebuje, z celkových dvaceti hektarů se mu podařilo vyčistit a oživit už sedm z nich. Pro mladého environmentalistu a lektora ekologické výchovy znamená příroda hodně, proto s ní potřebuje být v každodenním kontaktu. Kromě divoké přírody však vyhledává i její kultivovanou podobu, a tou se pro něj staly právě zahrady a sady v Předklášteří na Tišnovsku. 

Vrací sem dnes už takřka zapomenuté původní ovocné odrůdy a snaží se vzkřísit tradiční ovocnářství. V části klášterních zahrad zase sídlí květinářství, které pěstuje výhradně lokální květiny. Sad je pro Tomáše živý organismus, starost a péče o něj nikdy nekončí. Díky tomu je na světě zase o kousek vlídné a úrodné přírody víc.

„Sad je živý organismus, o který je potřeba neustále pečovat.“

Ocenění Laskavci

Eva Nemčková

Eva Nemčková

Pomáhá ostatním, aby byl život snažší

Ester Rišková

Ester Rišková

Z jatek zachraňuje ex-dostihové koně

Jana Puklová Havelková

Jana Puklová Havelková

Když otevře srdce, dokáže i nemožné

Markéta Malecová

Markéta Malecová

Její srdce bije pro záchranu dětí v Africe

Petra Černá

Petra Černá

Opuštěná koťata by bez ní neměla šanci

Josef Suchár

Josef Suchár

Poutnímu místu v pohraničí vrátil život