#laskavec

Rozhlédněte se!
 

Možná si někdo blízký ve vašem okolí zaslouží naši pozornost. Poděkujte mu prostřednictvím ocenění #laskavec.

 

Vzpomenete si, kdy se na vás naposledy někdo „jen tak“ vlídně usmál? Kdy jste zaznamenali ve svém okolí úplně obyčejný laskavý skutek?

Často se stává, že dobré skutky bereme jako samozřejmost. My ale věříme, že je důležité na ně poukazovat a dobrosrdečné sousedy, kolegy, blízké i neznámé odměňovat. Ze všech nominací proto každý měsíc vybereme jednoho Laskavce a oceníme tak dobré skutky, které koná nezištně či nad rámec svých běžných pracovních povinností.

LASKAVEC  2023

Richard Gazda

Usiluje o to, aby darovat bylo normální

Celý život podnikal a věnoval peníze na různé dobročinné účely. V jeden okamžik ale pochopil, že chce do pomoci potřebným investovat energii, čas i vlastní invenci. Návštěva takzvaných charity shopů v Anglii Richarda Gazdu inspirovala
k tomu, aby v roce 2012 založil vlastní projekt - prospěšný second hand Moment. Dnes je jich v Ostravě a Praze celkem šest a budou se otevírat další pobočky.

Motto prospěšných second hand Moment zní: Protřiď, daruj, nakup a podpoř. A přesně tak celý jejich princip funguje - kdokoliv může darovat oblečení, obuv, věci do domácnosti a podobně. Zboží se důkladně prohlédne, vyčistí a putuje do jednoho z prodejních secondhandů, kde získává šanci na nový život.

Výtěžek z prodeje oblečení putuje na podporu šesti českých neziskových organizací, kterým Moment dosud přerozdělil před 8 milionů korun. Jsou jimi Safe Elephants, Společnost pro ranou péči Ostrava, CCBC, Mobilní hospic Ondrášek či Kola pro Afriku a Denní stacionář Žebřík, které Richard spoluzaložil. "Kdybych se zasnil a měl si něco přát, chtěl bych, abychom spolu na světě dokázali fungovat spravedlivěji, uměli přerozdělovat zdroje a aby se lidství mohlo kultivovat," říká.

 Přehrát video  Více o Laskavci ▸

slider s videem

„Všechny ty aktivity a činnost spolku mi přináší radost.
Je to můj koníček.“

„Lidi přicházejí a odcházejí, ale moji koně mě potřebují.“

„Stačilo, abychom se narodili někde jinde, a všechno mohlo být jinak.
Právě proto je důležité pomáhat i na druhé straně světa.“

Ocenění  

Každý rok oceňujeme 12 Laskavců, kteří nežištně pomáhají svému okolí. V roce 2020 se slavnostní večer uskutečnit nemohl, proto se na jevišti Stavovského divadla o rok později sešlo hned 24 Laskavců - dobrosrdečných lidí, kteří mění svět. Ocenění bylo spojeno s přednáškami známých osobností o laskavosti. Slavnostní večer proběhl 4. listopadu 2021. 

Ocenění Laskavci

Lucie Svobodová

Lucie Svobodová

Pomáhá nedonošeným miminkům a jejich rodičům

Jana Vařechová Holoubková

Jana Vařechová Holoubková

Pěstuje květiny a vztahy

Tomáš Förchtgott

Tomáš Förchtgott

Zachraňuje životy koní

Monika Benešová

Monika Benešová

Šíří radost a dobrou náladu

David Tišer

David Tišer

Propojuje lidi uměním

Zuzana Vránová

Zuzana Vránová

Věří, že všichni jsme sousedé

Partneři a mediální partneři