LASKAVEC  2019

Eliška Vafková

Uzdravuje psí duše

Podvyživeným, nemocným, vyděšeným a jinak zbídačeným pejskům umožňuje Eliška Vafková z okolí Brna důstojně dožít. Před lety založila hospic Dejte nám šanci, kde pomáhá zvířatům na sklonku života. Věří totiž, že za to, co celý život člověku dávali, si i staří pejskové zaslouží lásku. Hospicem už prošlo více než 350 zvířat ve věkovém průměru 13 let, její psí pacienti jsou nejčastěji slepí, hluší, nesocializovaní nebo pochází z psích množíren. Polovina pejsků ještě najde nový domov, druhá polovina, ti nejstarší a velmi nemocní, u Elišky zůstávají. Momentálně se každý den stará o 28 chlupáčů, vstává o půl páté, všechny pejsky nakrmí, podává léky, koupe, maže, venčí… Chod celé rodiny se podřizuje zvířatům. Největší odměnou za nelehkou práci je Elišce moment, kdy se z plachého klubíčka neštěstí, které se bojí svého stínu, stane mazlivý pes v kondici a s chutí do života. 

„Soucit nestačí, je potřeba něco dělat.“

Napsali o Elišce

"Zatímco staří lidé mají LDN a domovy důchodců, pro psy nic podobného neexistovalo." To se Eliška Vafková rozhodla změnit a v současné době se stará o dvaatřicet psů. "Strop býval dvacet, potom dvacet pět. Ale hranice jsou od toho, aby se překonávaly," usmívá se a podotýká, že nezáleží ani tolik na počtu psů, ale na složení smečky – tichých nenápadných seniorů, kteří většinu dne prospí v pelíšku, může mít s nadsázkou doma klidně padesát.
ego.ihned.cz

Chcete činnost Elišky podpořit?

Podpořte provoz psího hospicu a přispějte ke zlepšení života pejsků, o které se Eliška stará. Hospic nedostává dotace, ani podporu od měst či obcí, bez finančních příspěvků by nemohl existovat. Nebo rovnou adoptujte jednoho ze psích staříků.

Ocenění Laskavci

Alžběta a Marek Blaškovi

Alžběta a Marek Blaškovi

Zachraňují hospodářská zvířata v nouzi

Tomáš Blaha

Tomáš Blaha

Oživuje starý klášter a do přírody vrací původní odrůdy ovoce

Jana Koreňová

Jana Koreňová

Dětským onkologickým pacientům rozdává radost

Marek Sovka

Marek Sovka

Vrací lesk tradicím a folkloru

Eva Nemčková

Eva Nemčková

Pomáhá ostatním, aby byl život snažší

Ester Rišková

Ester Rišková

Z jatek zachraňuje ex-dostihové koně