#laskavec

Rozhlédněte se!
 

Možná si někdo blízký ve vašem okolí zaslouží naši pozornost. Poděkujte mu prostřednictvím ocenění #laskavec.

 

Vzpomenete si, kdy se na vás naposledy někdo „jen tak“ vlídně usmál? Kdy jste zaznamenali ve svém okolí úplně obyčejný laskavý skutek?

Často se stává, že dobré skutky bereme jako samozřejmost. My ale věříme, že je důležité na ně poukazovat a dobrosrdečné sousedy, kolegy, blízké i neznámé odměňovat. Ze všech nominací proto každý měsíc vybereme jednoho Laskavce a oceníme tak dobré skutky, které koná nezištně či nad rámec svých běžných pracovních povinností.

LASKAVEC  2023

Anna Pašková
Lu Gregorová

Myslí na důstojnost žen v nouzi

Pojem menstruační chudoba znamená, že některé ženy kvůli nízkému příjmu nemají přístup k adekvátním hygienickým pomůckám. Menstruace je pro ně potom pravidelně se opakující peklo a ponížení. Pomoci ženám v nouzi tyto chvíle důstojně překonávat se v roce 2021 rozhodly kamarádky Lu Gregorová a Anna Pašková. Založily iniciativu SOLA Pomáhá a společně tvoří takzvané menstruační balíčky, které následně rozdávají potřebným.

“Název SOLA znamená solidarita a laskavost,” vysvětluje Anna Pašková s tím, že se jim dosud podařilo rozdistribuovat přes 1500 balíčků - nejen ženám bez domova, ale také matkám samoživitelkám, pro které je nákup menstruačních potřeb a jídla každoměsíčním dilematem.

Obsahem balíčků jsou nejčastěji vložky, tampony, čisté spodní prádlo, vlhčené ubrousky či mycí potřeby. “Občas se setkáváme s kritikou, proč používáme jednorázové pomůcky namísto těch ekologických - jenže je potřeba si uvědomit, že ženy v nouzi běžně nemají přístup k čisté vodě a nedodržují pravidelnou hygienu,” říká Lu Gregorová.

Obě mladé ženy by rády více rozvířily diskuzi ohledně výše DPH menstruačních pomůcek, která u nás činí 21 %, je tak jednou z nejvyšších na světě a je například vyšší než DPH na pivo či zdravotnické zboží.

 Přehrát video▸  Více o Laskavci ▸

slider s videem

„Všechny ty aktivity a činnost spolku mi přináší radost.
Je to můj koníček.“

„Lidi přicházejí a odcházejí, ale moji koně mě potřebují.“

„Stačilo, abychom se narodili někde jinde, a všechno mohlo být jinak.
Právě proto je důležité pomáhat i na druhé straně světa.“

Ocenění  

Každý rok oceňujeme 12 Laskavců, kteří nežištně pomáhají svému okolí. V roce 2020 se slavnostní večer uskutečnit nemohl, proto se na jevišti Stavovského divadla o rok později sešlo hned 24 Laskavců - dobrosrdečných lidí, kteří mění svět. Ocenění bylo spojeno s přednáškami známých osobností o laskavosti. Slavnostní večer proběhl 4. listopadu 2021. 

Ocenění Laskavci

Anna Pašková a Lu Gregorová

Anna Pašková a Lu Gregorová

Myslí na důstojnost žen v nouzi

Martina Chmelová

Martina Chmelová

Hledá hrdiny a zachraňuje životy

Věra Venuše Rybová

Věra Venuše Rybová

Pomáhá bojovat se zákeřnou nemocí

Věra Petrovičová a Dalibor Uhlíř

Věra Petrovičová a Dalibor Uhlíř

Oživují poutní místo

Lucie Svobodová

Lucie Svobodová

Pomáhá nedonošeným miminkům a jejich rodičům

Jana Vařechová Holoubková

Jana Vařechová Holoubková

Pěstuje květiny a vztahy

Partneři a mediální partneři